10 gier online dla grafików (i nie tylko)

Lubię łączyć przyjemne z pożytecznym: prasowanie z oglądaniem seriali, gotowanie ze słuchaniem podcastów, jazdę komunikacją miejską z czytaniem książek… i naukę z zabawą.

Dzisiaj podrzucam Wam 10 gier online, mniej lub bardziej związanych z projektowaniem, dzięki którym sprawdzicie swoje umiejętności i / lub nawet nauczycie się czegoś nowego

1 | The Bézier Game

Jeśli uważasz, że jesteś mistrzem Pen Tool’a, to sprawdź się w tej grze. The Bézier Game pomaga nauczyć się obsługi “pióra” we właściwy sposób. Zaczyna się banalnie, ale poprzeczka rośnie z każdym poziomem. Na szczęście nie liczy się to, jak szybko przejdziesz dany poziom – pod uwagę brana jest jedynie technika wykonania zadania.

2 | Shape Type

Jeśli spodobała Ci się poprzednia pozycja, to ta również powinna przypaść Ci do gustu. Twoim celem jest odtworzenie poszczególnych znaków za pomocą krzywych w taki sposób, aby były jak najwierniejsze oryginałowi.

3 | Kern Type

Cytując twórców aplikacji: “Twoje zadanie jest proste: uzyskaj przyjemny i czytelny tekst, regulując odległość między literami“.

Regulowanie odległości między znakami nazywane jest kerningiem. Dlaczego właściwy kerning jest istotny? Najłatwiej będzie to wytłumaczyć na kilku przykładach tego, jak wygląda i czym może skutkować zły kerning (do zrozumienia kontekstu przyda się znajomość angielskiego).

4 | Type Connection

Gra przez twórców nazywana jest typograficznym portalem randkowym. Twoim celem jest odnalezienie idealnego dopasowania do wybranego kroju pisma. Możesz przy tym korzystać z różnych strategii, a przy okazji zapoznać się z typograficzną terminologią oraz historią wybranych krojów. Na koniec otrzymujesz informację zwrotną, czy wybrany przez Ciebie krój to perfect match.

5 | I Shot The Serif

Jeśli zajmujesz się projektowaniem, to z pewnością już o tym wiesz, ale dla niewtajemniczonych: kroje pisma dzielimy na szeryfowe i bezszeryfowe. Szeryf, to poprzeczne lub ukośne zakończenia kresek głównych liter danego kroju pisma, których forma graficzna jest jednolita w danym kroju (1).

Gra polega na strzelaniu do liter, które posiadają szeryfy oraz omijaniu liter, które go nie posiadają. Po kilkakrotnym przejściu gry nie będziesz mieć najmniejszego problemu z odróżnieniem jednych od drugich.

6 | Color

Znajomość koła kolorów oraz zasad dobierania barw / tworzenia palet kolorystycznych, to jedna z podstawowych umiejętności projektanta. Niejednokrotnie może przydać się również osobom, które z projektowaniem nie mają nic wspólnego, np. przy wyborze farb do malowania mieszkania lub zestawiania kolorystycznego różnych elementów garderoby.

I właśnie tego uczy ta gra.

7 | The X-Rite Color Challenge

Gra opierająca się na teście ostrości kolorów Farnswortha-Munsella 100-HUE, który – w skrócie – służy do wyodrębniania ludzi o normalnym spektrum widzenia kolorów oraz pomiaru stref zaburzeń u osób z zaburzeniami widzenia (np. ślepota barw). Gra nie jest odpowiednikiem tego testu, więc wyników nie należy traktować w 100% poważnie, ale fajnie się sprawdzić.

8 | KOLOR – Color Guessing Game

Jeśli zagrałeś w The X-Rite Color Challenge, to już wiesz, że porównywanie kolorów niekoniecznie jest proste i to kolejna gra, która to potwierdza (nie daj się zwieść kilku pierwszym poziomom!).

9 | RGB Challenge

Pozycja dla prawdziwych koneserów koloru. Gra polega na na wskazaniu właściwego koloru na podstawie jego kodu RGB i nie przewiduje miejsca na błędy

10 | Pixel Game

Gra polega na zaznaczaniu na ekranie prostopadłościanów o podanych wymiarach wyrażonych w pikselach (px). Jest to jedyna pozycja w zestawieniu, w której niski wynik jest wyznacznikiem sukcesu


Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z projektowaniem, to tego typu gry są ciekawą i przyjemną formą poznawania podstawowych zagadnień związanych z tworzeniem grafiki wektorowej, typografią czy teorią kolorów. Jednak nawet najlepsza i najfajniejsza gra nie jest w stanie zastąpić nauki teorii, a tym bardziej praktyki, dlatego należy traktować je jako odskocznię, rozrywkę łączącą przyjemne z pożytecznym.

Znasz inne gry związane z projektowaniem? Jeśli tak, zostaw link w komentarzu – chętnie zagram 🙂

0

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *